with Brak komentarzy

jak zbudować nawyk

 

W nauce języka, jak i w wielu innych projektach życiowych, bardzo ważne są dwa czynniki: motywacja i samodyscyplina (więcej o motywacji i samodyscyplinie przeczytasz w tej notce). Jeśli umiejętnie wykorzystasz te narzędzia to wyrobisz w sobie nawyk. A nawyk jest najlepszą i najprostszą drogą do sukcesu, czyli wypełniania zadań i realizowania swoich celów. Także Twoim nadrzędnym celem w tym momencie powinno być zbudowanie pozytywnych nawyków.

W kontekście nauki języka do najważniejszych nawyków należeć będą:

– jak najczęstszy kontakt z językiem, optymalnie: codzienny

– nie tylko pasywne odbieranie języka: słuchanie, czytanie, ale też produkowanie go: pisanie, mówienie

 

Na czym polegać miałaby trudność w budowaniu takich nawyków?

 

Po pierwsze

Aby mieć codzienny kontakt z językiem, trzeba to zaplanować. Bo ciężko będzie Ci  zupełnie przypadkiem natknąć się na materiał edukacyjny z angielskiego albo obcokrajowca chętnego do rozmowy. A zatem, by taki nawyk mógł zaistnieć potrzebujesz swojego „kącika językowego” , w którym każdego dnia będziesz wiedziała co masz robić i z czego korzystać nie tracąc zbędnie czasu na wyszukiwanie odpowiednich materiałów.

Po drugie

Potrzebujesz kogoś, kto skoryguje Twoje błędy powstałe w trakcie produkowania języka – czyli mówienia i pisania. O tyle, o ile samodzielna praca w czytaniem, słuchaniem i gramatyką jest jak najbardziej możliwa i efektywna, tak z mówieniem i pisaniem dobrze jest powierzyć poprawę swoich błędów komuś, kto język zna lepiej od Ciebie. Od razu dodam, że nie musisz wydawać milionów monet na codziennie spotkania z lektorem. Możesz poszukać kogoś, kto zgodzi się spotykać z Tobą raz na 2 tygodnie – a wtedy tylko Ty mówisz i oddajesz swoje prace pisemne do sprawdzenia. Możesz nawet wysłać lektorowi swoje nagrania mailem – jest cała gama rozwiązań.

Kiedy już się tym zajmiesz, to czas na 5 kroków do zbudowania nawyku.

 

5 kroków do budowania nawyku (wg Brain’a Tracy)

 1. Podejmij decyzję.

  Decyzja: „w wyznaczonych porach będę poświęcać się tylko nauce języka”. Jeśli przyjdzie wyznaczona godzina – nie zastanawiaj się, czy Ci się chce czy nie chce, po prostu usiądź i oddaj się temu, co sobie zaplanowałaś. I zaufaj procesowi – czasem na efekty trzeba chwilę poczekać, ale Broń Boże(!) nie poddawaj się w trakcie.

 2. Zacznij od małych rzeczy.

  Dążysz do tego, by poświęcać godzinę czasu na angielski codziennie? Wspaniale! Ale najlepiej dla wyrobienia nawyku będzie, jeśli zaczniesz od 10 minut dziennie. Codziennie. Z czasem, stopniowo zwiększaj ilość czasu, aż dojdziesz do 1 godziny. Pamiętaj, że najgorzej jest zacząć. Jeśli już nauczysz się codziennie siadać i zaczynać, zwiększenie ilości poświęconego czasu nie okaże się tak dużym wyzwaniem 😉

 3. Nie pozwalaj sobie na wyjątkowe odpuszczanie czynności.

  Nawet jeśli nie czujesz się najlepiej, jesteś ekstremalnie zmęczona albo dopada Cię maksymalne zniechęcenie, nie odpuszczaj sobie – usiądź, otwórz książkę i zrób ćwiczenia ( ewentualnie możesz wykonać jakieś prostsze)

 4. Nagradzaj się.

  Sama dobrze wiesz, co sprawi Ci przyjemność 😊 To bardzo ważny, o ile nie najważniejszy punkt budowania nawyku. Na pewno słyszałaś o psie Pawłowa, który wyrobił w sobie reakcję organizmu na sam już sygnał poprzedzający porę karmienia. No cóż.. my wiele się od niego nie różnimy 😊 Jeśli za każdym razem będziesz się nagradzać po skończonej sesji z angielskim – choćby to była tylko przepyszna kawusia, to po jakimś czasie siadając do nauki Twój mózg już będzie znajdował się w fazie „nagrody” w trakcie wykonywania tej czynności. Nie brzmi wspaniale?

 5. Wytrwaj w tych czynnościach do momentu aż nie poczujesz, że wykonujesz je w pewnym sensie w sposób automatyczny.

  Kiedy będziesz czuć się nieswojo NIE WYKONUJĄC czynności, którą zdecydowałaś się robić to znaczy, że prawdopodobnie udało Ci się wyrobić w sobie nawyk.

 

Mam nadzieję, że teraz widzisz, że to wcale nie musi być takie trudne. To wszystko jest kwestią decyzji i samodyscypliny. Według autora książki „Siła Nawyku” Duhigg’a Charles’a do wyrobienia nawyku wystarczą 3 tygodnie – czyli 21 dni. Chyba warto spróbować, prawda?


Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia merytorycznego i materiałowego w nauce języka angielskiego to zapraszam Cię do zapisu na listę zainteresowanych zapisem do Dental English Academy – pierwszej w Polsce platformy online do nauki języka angielskiego kierowanej do pracowników branży stomatologicznej. Więcej o Akademii napiszę w mailu za kilka dni (dostaniesz go jeśli zapiszesz się na listę zainteresowanych poniżej).