with Brak komentarzy

W jednym ze wcześniejszych wpisów Paulina mieszkająca w Nowym Jorku odpowiedziała na kilka pytań związanych z pracą w Stanach Zjednoczonych. Paulina pracuje na Manhattanie jako asystentka stomatologiczna oraz jest w trakcie studiów na kierunku Higiena Stomatologiczna. W związku z tym, że wciąż dostawała wiele pytań związanych z pracą w USA postanowiłyśmy stworzyć drugą część wpisu o pracy jako asystentka lub higienistka stomatologiczna w Ameryce.

  1. Czy z kwalifikacjami z polskiej uczelni mogę pracować w USA?

Zazwyczaj nie. W większości miejsc pracy USA, polskie wykształcenie na kierunku Higiena Stomatologiczna bądź Asysta nie jest uwzględniane. Pomimo tego akurat w Nowym Jorku można być asystentką stomatologiczną bez certyfikatu. Bardzo ważne jest natomiast posiadanie pozwolenia na pracę (authorization card), aby pracować gdziekolwiek legalnie na jakimkolwiek stanowisku.

  1. Jak znalazłaś pracę?

Zostawiałam resume (CV) we wszystkich możliwych ofertach o pracę przedstawiając się jako pracowita, szybko ucząca się i chętna do pracy oraz zdobycia doświadczenia dziewczyna. Dostałam odzew z prywatnej kliniki, gdzie byłam zatrudniona full time (na pełen etat) i zdobyłam ogromne doświadczenie oraz kontakty w branży. W kolejnych miejscach pracy byłam już referowana od współpracowników i znajomych.

  1. Co wchodzi w zakres obowiązków asysty a co w zakres higienistki?

Na przykładzie Nowego Jorku znaczącą różnicą jest fakt, że nie otrzymasz pracy higienistki bez dyplomu (ze stanu, w którym chcesz pracować). Zakres pracy jest bardzo podobny do polskich odpowiedników, ale jest też kilka znaczących różnic, jak:

  • Higienistka i Asystentka LEGALNIE mogą wykonywać RTG.
  • Higienistka może podawać pacjentowi znieczulenie miejscowe (a nawet w stanie New Jersey tzw. Block, czyli przewodowe znieczulenie)
  • Higienistka oprócz czyszczenia zębów, wybielania i zakładania uszczelniaczy (sealants) może również wykonywać EO/IO (Extraoral/Intraoral examination – badanie zewnątrz- i wewnątrzustne).
  1. W jakim stopniu powinnam znać język, by podjąć prace?

Na pewno niezbędna jest znajomość nazw instrumentów i materiałów używanych w stomatologii, jak i podstawy komunikacji z pacjentem i dentystą. Kilka sformułowań odnośnie ubezpieczenia także jest przydatne.

5. Czy z polskim dyplomem można pracować w USA jako lekarz dentysta?

Niezupełnie.  Mimo, że można przetłumaczyć dyplom ze stomatologii w USA, nadal trzeba zdać tzw. Boarding Exam, który pozwoliłby nam pracować jako dentysta/stka w USA oraz zrobić odpowiedni staż. Jest także wymagany egzamin TOEFL, który sprawdza język angielski na poziomie akademickim.

6. Ile trwają studia z higieny w USA?

Są dwa rodzaje edukacji z Higieny:

  1. Dwuletni, który trwa dwa lata i pozwala nam pracować jako higienistka w klinice.
  2. Czteroletni (B.S.), który podnosi nasze kwalifikacje i pozwala na pracę w większych instytucjach (jak więzienia, szpitale itp.) oraz jako instruktor Higieny.Jest też tzw. Master degree (dodatkowy rok)

Musicie wiedzieć o tym, że aby dostać się na kierunek Higieny trzeba najpierw zdać z dobrymi wynikami podstawowe przedmioty (j. angielski, anatomia i fizjologia I& II, matematyka, chemia, public speaking (przemowy publiczne), socjologia, psychologia, nutrition (dietetyka) ). Ponieważ zainteresowanie tym kierunkiem jest wysokie, zazwyczaj wybierane są osoby z najwyższym GPA (średnia ocen) z tych przedmiotów.

7. Jakie macie przedmioty?

W każdym semestrze (4) mamy zajęcia ogólne, które są podzielone na sekcje: wykłady i zajęcia praktyczne, tzw. kliniki. Inne zajęcia odbywają się tylko przez 1 semestr. Są to periodontologia, radiologia (wykład i laboratorium), anatomia głowy i szyi, histologia i embriologia, patologia jamy ustnej, Materiały stomatologiczne (wykład i laboratorium), etyka, zdrowie publiczne, farmakologia. Dodatkowymi kursami są: Local Infiltration Anesthesia (kurs ze znieczulenia miejscowego) and Nitrous Oxide Analgesia (kurs o pracy z użyciem gazu)

8. Czy higienistki pracują równocześnie jako asystentki?

Bardzo rzadko. Czasami higienistki same robią RTG swoim pacjentom, dezynfekują gabinet lub pomagają asystentkom w sterylizacji. W USA różnica między asystentką a higienistką jest bardziej wyraźna niż w Polsce… nie tylko pod względem wymaganych kwalifikacji, ale tez wynagrodzenia (za godzinę lub pacjenta). Dlatego też szefowie nie chcą, aby higienistka „traciła czas i swoje kwalifikacje” na obowiązki, które może zrobić asystentka bez certyfikatu czy licencji.

9. Ile mniej więcej zarabia higienistka w USA?

Oczywiście wynagrodzenie zależy od stanu, w którym higienistka pracuje, ale obejmuje ono średnio od 50 000 do 100 000$ rocznie.

10. Czy trudno jest znaleźć dobra pracę?

Nie. Popyt na pracę higienistki jest spory, chociaż nie wiem, jak odnosi się to teraz w 2020 roku do okoliczności związanych z covid-19. Często higienistki pracują w więcej niż jednym gabinecie, aby utrzymywać płynność zarobków, doświadczenia i elastyczności godzin pracy.

11. Ile czasu jest przeznaczone na higienizację jednego pacjenta?

Często zależy to od tego, czy higienistka ma asystentkę, która przygotuje gabinet, przyprowadzi i przygotuje pacjenta, zrobi podstawowy wywiad, sprawdzi ubezpieczenie i zrobi wymagane RTG.  Zazwyczaj na wizytę samego czyszczenia zębów jest przeznaczane 30 – 50 minut.

12. Czy studia są płatne? Ile kosztują?

Tak. Studia są płatne. I tutaj również jest to uzależnione od stanu, w którym chciałabyś studiować. Osoby, które mają stypendia (scholarship) lub Financial Aid (pomoc od stanu w trudnej sytuacji finansowej) nie pokrywają kosztów studiów w całości. Oczywiście są pewne wymagania, które trzeba spełnić, by zostać zakwalifikowanym do tego typu pomocy. Ucząc się w Nowym Jorku koszty mojej szkoły są stosunkowo niewielkie – przeciętnie ok. 3000$- 4000$ (15 000 zł) za 1 semestr (2 lata – 4 semestry). Trzeba tez pamiętać o zaopatrzeniu się w narzędzia, książki, środki ochorny osobistej i opłaty egzaminów końcowych.

Zawód higienistki w USA, a w szczególności NYC to nie tylko czyszczenie zębów. Jest od nas wymagana wiedza niemal na poziomie dentysty. Jesteśmy bardzo ważną częścią opieki nad pacjentem i mamy znacznie więcej kwalifikacji, obowiązków i praw jako higienistka porównując do higienistek w Polsce. Mam nadzieje, że kiedyś będę miała okazję pracować w polskim gabinecie stomatologicznym i porównać oba kraje w praktyce.


Paulina Bialczak, asystentka stomatologiczna oraz studentka higieny stomatologicznej na New York City College of Technology. Możecie śledzić ją na Instagramie – paulina90_nyc .

Jeśli myślisz o pracy za granicą, albo chcesz dbać o swój rozwój językowy zapraszam Cię do odwiedzenia SKLEPU, w którym możesz nabyć materiały do nauki.

Śledź również mój Facebook oraz Instagram, gdzie kilka razy w roku ogłaszam nabór do Dental English Academy – platformy z materiałami i planem nauki języka angielskiego stomatologicznego i ogólnego online. A jeśli bardzo zależy Ci na rozpoczęciu nauki już teraz napisz do mnie wiadomość na: kontakt@homeyenglish.com