W jednym ze wcześniejszych wpisów Paulina mieszkająca w Nowym Jorku odpowiedziała na kilka pytań związanych z pracą w Stanach Zjednoczonych. Paulina pracuje na Manhattanie jako asystentka stomatologiczna oraz jest w trakcie studiów na kierunku Higiena Stomatologiczna. W związku z tym, że wciąż dostawała wiele pytań związanych z pracą w USA postanowiłyśmy stworzyć drugą część wpisu o pracy jako asystentka lub higienistka stomatologiczna w Ameryce.
-
Czy z kwalifikacjami z polskiej uczelni mogę pracować w USA?
Zazwyczaj nie. W większości miejsc pracy USA, polskie wykształcenie na kierunku Higiena Stomatologiczna bądź Asysta nie jest uwzględniane. Pomimo tego akurat w Nowym Jorku można być asystentką stomatologiczną bez certyfikatu. Bardzo ważne jest natomiast posiadanie pozwolenia na pracę (authorization card), aby pracować gdziekolwiek legalnie na jakimkolwiek stanowisku.
-
Jak znalazłaś pracę?
Zostawiałam resume (CV) we wszystkich możliwych ofertach o pracę przedstawiając się jako pracowita, szybko ucząca się i chętna do pracy oraz zdobycia doświadczenia dziewczyna. Dostałam odzew z prywatnej kliniki, gdzie byłam zatrudniona full time (na pełen etat) i zdobyłam ogromne doświadczenie oraz kontakty w branży. W kolejnych miejscach pracy byłam już referowana od współpracowników i znajomych.
-
Co wchodzi w zakres obowiązków asysty a co w zakres higienistki?
Na przykładzie Nowego Jorku znaczącą różnicą jest fakt, że nie otrzymasz pracy higienistki bez dyplomu (ze stanu, w którym chcesz pracować). Zakres pracy jest bardzo podobny do polskich odpowiedników, ale jest też kilka znaczących różnic, jak:
- Higienistka i Asystentka LEGALNIE mogą wykonywać RTG.
- Higienistka może podawać pacjentowi znieczulenie miejscowe (a nawet w stanie New Jersey tzw. Block, czyli przewodowe znieczulenie)
- Higienistka oprócz czyszczenia zębów, wybielania i zakładania uszczelniaczy (sealants) może również wykonywać EO/IO (Extraoral/Intraoral examination – badanie zewnątrz- i wewnątrzustne).
-
W jakim stopniu powinnam znać język, by podjąć prace?
Na pewno niezbędna jest znajomość nazw instrumentów i materiałów używanych w stomatologii, jak i podstawy komunikacji z pacjentem i dentystą. Kilka sformułowań odnośnie ubezpieczenia także jest przydatne.
5. Czy z polskim dyplomem można pracować w USA jako lekarz dentysta?
Niezupełnie. Mimo, że można przetłumaczyć dyplom ze stomatologii w USA, nadal trzeba zdać tzw. Boarding Exam, który pozwoliłby nam pracować jako dentysta/stka w USA oraz zrobić odpowiedni staż. Jest także wymagany egzamin TOEFL, który sprawdza język angielski na poziomie akademickim.
6. Ile trwają studia z higieny w USA?
Są dwa rodzaje edukacji z Higieny:
- Dwuletni, który trwa dwa lata i pozwala nam pracować jako higienistka w klinice.
- Czteroletni (B.S.), który podnosi nasze kwalifikacje i pozwala na pracę w większych instytucjach (jak więzienia, szpitale itp.) oraz jako instruktor Higieny.Jest też tzw. Master degree (dodatkowy rok)
Musicie wiedzieć o tym, że aby dostać się na kierunek Higieny trzeba najpierw zdać z dobrymi wynikami podstawowe przedmioty (j. angielski, anatomia i fizjologia I& II, matematyka, chemia, public speaking (przemowy publiczne), socjologia, psychologia, nutrition (dietetyka) ). Ponieważ zainteresowanie tym kierunkiem jest wysokie, zazwyczaj wybierane są osoby z najwyższym GPA (średnia ocen) z tych przedmiotów.
7. Jakie macie przedmioty?
W każdym semestrze (4) mamy zajęcia ogólne, które są podzielone na sekcje: wykłady i zajęcia praktyczne, tzw. kliniki. Inne zajęcia odbywają się tylko przez 1 semestr. Są to periodontologia, radiologia (wykład i laboratorium), anatomia głowy i szyi, histologia i embriologia, patologia jamy ustnej, Materiały stomatologiczne (wykład i laboratorium), etyka, zdrowie publiczne, farmakologia. Dodatkowymi kursami są: Local Infiltration Anesthesia (kurs ze znieczulenia miejscowego) and Nitrous Oxide Analgesia (kurs o pracy z użyciem gazu)
8. Czy higienistki pracują równocześnie jako asystentki?
Bardzo rzadko. Czasami higienistki same robią RTG swoim pacjentom, dezynfekują gabinet lub pomagają asystentkom w sterylizacji. W USA różnica między asystentką a higienistką jest bardziej wyraźna niż w Polsce… nie tylko pod względem wymaganych kwalifikacji, ale tez wynagrodzenia (za godzinę lub pacjenta). Dlatego też szefowie nie chcą, aby higienistka „traciła czas i swoje kwalifikacje” na obowiązki, które może zrobić asystentka bez certyfikatu czy licencji.
9. Ile mniej więcej zarabia higienistka w USA?
Oczywiście wynagrodzenie zależy od stanu, w którym higienistka pracuje, ale obejmuje ono średnio od 50 000 do 100 000$ rocznie.
10. Czy trudno jest znaleźć dobra pracę?
Nie. Popyt na pracę higienistki jest spory, chociaż nie wiem, jak odnosi się to teraz w 2020 roku do okoliczności związanych z covid-19. Często higienistki pracują w więcej niż jednym gabinecie, aby utrzymywać płynność zarobków, doświadczenia i elastyczności godzin pracy.
11. Ile czasu jest przeznaczone na higienizację jednego pacjenta?
Często zależy to od tego, czy higienistka ma asystentkę, która przygotuje gabinet, przyprowadzi i przygotuje pacjenta, zrobi podstawowy wywiad, sprawdzi ubezpieczenie i zrobi wymagane RTG. Zazwyczaj na wizytę samego czyszczenia zębów jest przeznaczane 30 – 50 minut.
12. Czy studia są płatne? Ile kosztują?
Tak. Studia są płatne. I tutaj również jest to uzależnione od stanu, w którym chciałabyś studiować. Osoby, które mają stypendia (scholarship) lub Financial Aid (pomoc od stanu w trudnej sytuacji finansowej) nie pokrywają kosztów studiów w całości. Oczywiście są pewne wymagania, które trzeba spełnić, by zostać zakwalifikowanym do tego typu pomocy. Ucząc się w Nowym Jorku koszty mojej szkoły są stosunkowo niewielkie – przeciętnie ok. 3000$- 4000$ (15 000 zł) za 1 semestr (2 lata – 4 semestry). Trzeba tez pamiętać o zaopatrzeniu się w narzędzia, książki, środki ochorny osobistej i opłaty egzaminów końcowych.
Zawód higienistki w USA, a w szczególności NYC to nie tylko czyszczenie zębów. Jest od nas wymagana wiedza niemal na poziomie dentysty. Jesteśmy bardzo ważną częścią opieki nad pacjentem i mamy znacznie więcej kwalifikacji, obowiązków i praw jako higienistka porównując do higienistek w Polsce. Mam nadzieje, że kiedyś będę miała okazję pracować w polskim gabinecie stomatologicznym i porównać oba kraje w praktyce.
Paulina Bialczak, asystentka stomatologiczna oraz studentka higieny stomatologicznej na New York City College of Technology. Możecie śledzić ją na Instagramie – paulina90_nyc .
Jeśli myślisz o pracy za granicą, albo chcesz dbać o swój rozwój językowy zapraszam Cię do odwiedzenia SKLEPU, w którym możesz nabyć materiały do nauki.
Śledź również mój Facebook oraz Instagram, gdzie kilka razy w roku ogłaszam nabór do Dental English Academy – platformy z materiałami i planem nauki języka angielskiego stomatologicznego i ogólnego online. A jeśli bardzo zależy Ci na rozpoczęciu nauki już teraz napisz do mnie wiadomość na: kontakt@homeyenglish.com