Postanowiłaś, że w roku 2019 poprawisz swój angielski. Świetnie, gratuluję Ci mądrej i dobrej decyzji. Ale jak dobrze wiesz, czasem wytrwanie w swoich postanowieniach to nie lada wyczyn.
Co możesz zrobić, żeby się nie poddać?
-
Jedna rzecz.
Nie możesz zmienić wielu aspektów swojego życia w ciągu jednego dnia. Jeśli podjęłaś decyzję, że:
- będziesz codziennie ćwiczyć (a do tej pory zdarzyło Ci się to raz w miesiącu),
- będziesz jeść tylko zdrowe rzeczy (a do tej pory nie gardziłaś pizzą z zamrażarki),
- będziesz codziennie uczyć się angielskiego (a do tej pory działo się to z doskoku)
- będziesz spędzać pół godziny dziennie na spacerach (a do tej pory było to pół godziny w weekend)
To choć to wszystko to są piękne i godne pochwały wybory to proponuję Ci skupić się na początku na jednej rzeczy. To i tak będzie wymagało od Ciebie wysiłku, ale zdecydowanie łatwiej będzie Ci wyrobić w sobie nawyk robienia jednej rzeczy niż wszystkich naraz. Możesz je realizować po kolei, ale pomysł by zmieniać swoje nawyki diametralnie z dnia na dzień w większości przypadków kończy się niepowodzeniem.
-
Skup się na rytuale, a nie na efektach.
Dużo się mówi ostatnio o stawianiu celów – skupiamy się na rezultatach, jakie chcemy uzyskać. To jest naturalne – jesteśmy na nich skoncentrowani, ponieważ chcemy, aby nasze nowe zachowania doprowadziły nas do tych efektów. Ale tutaj jest haczyk: nowe cele nie przyniosą nowych rezultatów. Nowy styl życia i działania – tak.
A styl życia i działanie to jest proces. Często na efekty trzeba poczekać dłuższą ilość czasu. Z tego właśnie powodu powinniśmy się skupić na budowaniu nawyków (tutaj notka o tym jak w 5 krokach zbudować nawyk). Niech staną się one rytuałem, czymś przyjemnym – tak, by sam proces był już dla nas satysfakcjonujący na tyle, by osłodzić nam czas oczekiwania na wynik.
-
Zmień swoje otoczenie w taki sposób, by wspierało Cię w Twoich postanowieniach
Pomyśl tylko jak ciężko jest zdrowo się odżywiać będąc otoczonym głównie niezdrowym, przetworzonym jedzeniem. Albo jak ciężko jest pozostać pozytywnym człowiekiem będąc otoczonym samymi gburami, zrzędami i wampirami energetycznymi.
Rzadko to przyznajemy (i nie zdajemy sobie czasem z tego sprawy), ale nasze zachowanie jest bardzo często po prostu odpowiedzią na nasze otoczenie.
Jeśli w Twoim pokoju panuje chaos, materiały do nauki angielskiego są poutykane po różnych kątach, zeszyt (o ile istnieje) jest zabazgrany, a Ty sama tak naprawdę nie masz pomysłu jak mogłaby wyglądać Twoja nauka – to nie są to warunki wspierające Cię w Twoim postanowieniu nauki języka. Zadbaj o to, żeby wszystko było w jednym miejscu, gotowe, by tylko podejść, wziąć i zacząć (jeśli lubisz mieć wszystko w jednym miejscu i nie przeszkadza Ci nauka na komputerze to rozważ przystąpienie do Dental English Academy. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej). Albo np. jeśli Twoi znajomi pukają się w czoło i pytają „po co Ci to? I tak już nie nauczysz się płynnie mówić” (bzdura. Projektują na Ciebie swoje lęki i brak wiary w siebie) – to też nie są warunki sprzyjające.
Zadbaj o swoje otoczenie tak, by wspierało Cię w Twoich postanowieniach.
-
Bądź lepsza o 1% każdego dnia
Częstym błędem jest stawianie przed sobą od razu wielkich oczekiwań. Ogólnie – to dobrze, zawsze trzeba mierzyć jak najwyżej. Ale! To nie stanie się za jednym susem. Będziesz musiała zrobić kilkadziesiąt, kilkaset, kilka tysięcy małych kroków. A czasem tip topów, ale to te tip topy właśnie doprowadzą Cię do celu. Wystarczy, że założysz sobie, że każdego dnia zrobisz choćby najmniejszy krok w stronę realizacji swojego postanowienia. Bądź o 1% lepsza. Nie musisz od razu o 50%.
Zbuduj najpierw nawyk. Potem martw się o efekty.
-
Zrób plan działania kryzysowego
Nie oszukujmy się, chwile zwątpienia , „niechcemisie” i innych kryzysów nadejdą. Żeby zapobiec temu, aby odsunęły Cię one od Twojego postanowienia wypisz, jakie to mogą być przeszkody, np.
– czas (jego ograniczenie)
– zły nastrój
– choroba
– brak planu
– koszty
– przestrzeń do nauki
Następnie napisz, co zrobisz, jeśli napotkasz taką przeszkodę.
Przykłady:
– czas -> Jeśli okaże się, że zaplanowanego dnia nie będę miała czasu, żeby usiąść do nauki to wstanę wcześniej dnia następnego i nadrobię zaległość
– zły nastrój -> Nauka może być wspaniałym remedium na mój zły nastrój, bo będę zmuszona myśleć o czymś innym niż swoje problemy 😊 albo Przez 10 minut posłucham moich ulubionych, nakręcających mnie na działanie piosenek, zapalę ulubione świece zapachowe i od razu potem usiądę do nauki
– choroba -> w przypadku, kiedy będę chora to zrobię jakieś lżejsze czynności związane z językiem angielskim, np. obejrzę serial po angielsku, przeczytam kawałek lekkiej lektury po angielsku, filmik na YouTube..
– brak planu -> Jeśli nie będę wiedziała jak ruszyć dalej ze swoją nauką udam się do kogoś, kto pomoże mi ułożyć plan na najbliższy czas (może to być np. konsultacja z coachem językowym). Od lutego rusza też internetowa szkoła języka angielskiego dla branży stomatologicznej, gdzie na początku każdego miesiąca otrzymasz gotowy plan na cały miesiąc nauki.
– koszty -> Jeśli nie będzie mnie stać, by dłużej korzystać z indywidualnej pomocy nauczyciela języka angielskiego poszukam innych niskokosztowych rozwiązań – takich jak: samodzielna nauka, zajęcia grupowe itp.
– przestrzeń do nauki -> Jeśli nie będę miała miejsca, w którym będę mogła się w spokoju pouczyć (bo np. w domu będzie remont) wówczas udam się do ulubionej kawiarni albo biblioteki
-
Zrób publiczną deklarację.
Powiedz swoim znajomym o swoim postanowieniu (najlepiej takim, którym zależy na Tobie i Twoim rozwoju). Pochwal się nim na social media, zapisz się do grup, które też mają taki cel jak Ty (np. Dental English na FB). Po pierwsze: będzie Ci troszkę głupio się poddać i wycofać😉 a po drugie: wsparcie innych osób, które też chcą nauczyć się angielskiego jest bezcenne – nikt inny lepiej Cię nie zrozumie.
Jak widzisz, kwestia wytrwania w postanowieniach to często jest po prostu decyzja, a później codzienne, małe kroczki. Teraz Twoja kolej – wprowadź powyższe porady w życie i obserwuj, jak dzieje się magia. Jeśli znasz kogoś, kto może potrzebować tych porad to śmiało podziel się z nim tym tekstem. 😉
Jeśli poważnie traktujesz swój rozwój językowy to bardzo serdecznie zapraszam Cię do dołączenia do Dental English Academy, która rusza już w lutym! Akademia Dental English to platforma z planem nauki i gotowymi materiałami obejmującymi: video, prezentacje, ćwiczenia interaktywne, fiszki do druku, czytanki z ćwiczeniami oraz nagrania do odsłuchu. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Dental English Academy.