with Brak komentarzy

 

Jako członek zespołu stomatologicznego prawdopodobnie spędzasz bardzo dużo czasu nie tylko w pracy, ale też na szkoleniach, konferencjach, targach.. tak, by być na bieżąco z najnowszą wiedzą i technologiami. Jednak, aby w pełni wykorzystać swój potencjał zawodowy dobrze jest też znać podstawy marketingu. To bardzo szeroki temat, ale dzisiaj powiem o czymś, co ostatnio jest bardzo modne – i nie bez powodu, mianowicie o personal brandingu, w Polsce znanym jako marka osobista. Aby dowiedzieć się, czym jest marka osobista, co Ci to może dać oraz jak się za to zabrać koniecznie przeczytaj notkę do końca.

 

Czym jest budowanie marki osobistej, czyli personal branding?

Mówiąc najkrócej jest to pozytywne kształtowanie wizerunku – czyli to, jak chcesz być postrzegana w życiu zawodowym przez swoich pacjentów oraz resztę środowiska. Jest to unikalne połączenie Twoich umiejętności, doświadczenia – tego, kim jesteś i promowanie tego poprzez różne kanały, np. stronę internetową, media społecznościowe itp. Najważniejszym elementem personal brandingu jest jednak AUTENTYCZNOŚĆ.

 

Co może dać Ci personal branding?

 

Pacjenci.

Jest bardziej prawdopodobne, że przyciągniesz swoich idealnych pacjentów, ponieważ będzie im łatwiej Cię odnaleźć

 

Wyróżnienie na tle innych.

Odpowiednie zarządzanie Twoją marką osobistą pozwoli Ci bardziej wyróżnić się na tle konkurencji

 

Networking, czyli nawiązywanie kontaktów.

Nieważne kogo znasz, ważne kto zna Ciebie. Dzięki budowaniu marki osobistej możesz nawiązać wiele ciekawych współprac

 

Warto przygotować się na to, że proces budowania marki jest długotrwały i pracochłonny. Najważniejsze jest zbudowanie odpowiedniej strategii, spójność i autentyczność.

Jak zatem zabrać się do tego wszystkiego od początku?

Określ siebie i swoją markę osobistą

Odpowiedz sobie na takie pytania:

  1. Co sprawia, że jesteś wyjątkowa w tym co robisz?

Zastanów się, co odróżnia Cię od pozostałych lekarzy, higienistek, techników? Może najwyższa jakość wykonywanych usług? Jako jedyna w swojej okolicy mówisz po angielsku i możesz przyjmować pacjentów anglojęzycznych? A może wiele osób zwraca uwagę na Twoje niebanalne poczucie humoru? Może masz niezwykłe zdolności do motywowania swoich pacjentów? Pomyśl o swoich mocnych stronach, możesz też popytać wśród znajomych albo zaufanych pacjentów, w jaki sposób określiliby Ciebie i Twoją pracę z nimi.

 

2. Jaki cel chcesz osiągnąć tworząc swoją markę osobistą?

Czy Twoim celem jest przyciągnięcie jak największej ilość pacjentów? A może chcesz zająć się edukowaniem innych osób wykonujących Twój zawód? Albo chciałabyś nawiązać współpracę z innymi? Wypisz sobie swój główny cel i kilka mniejszych.

 

3. Kto jest odbiorcą Twoich treści? Komu możesz pomóc?

Odpowiedź na to pytanie wynika poniekąd z poprzedniego. Jeśli chcesz przyciągnąć pacjentów to odbiorcami Twoich treści będą głównie pacjenci, dla nich będziesz tworzyć. Jeśli natomiast skupiasz się na edukowaniu swojej grupy zawodowej (tak jak ja) to pod nich będziesz dopasowywać swoje treści. To ważne, żeby określić swojego odbiorcę po to, żeby nie zarzucać swoich kanałów niepotrzebnymi treściami.

 

4. Jak możesz im pomóc?

To jest bardzo ważne pytanie. Odpowiedź wydaje się być oczywista, dbałość o zdrowie jamy ustnej jest wartością samą w sobie, jednak w tym miejscu pomyśl bardzo konkretnie, jak Ty poprzez swoją działalność poza gabinetem możesz pomóc osobom, do których będziesz kierować swoje treści. Pamiętam, że ja na początku swojej drogi z personal brandingiem tworzyłam bardzo dużo darmowych treści do nauki języka angielskiego stomatologicznego po to, żeby pomóc tym, którzy bardzo stresują się przed przyjęciem pacjenta po angielsku. Była to moja odpowiedź na konkretny problem. Bardzo ważne było dla mnie każde „dziękuję” otrzymane online, które pokazało mi, że warto to robić. Dlatego zawsze na pierwszym miejscu zastanawiam się, w jaki sposób to, co oferuję może pomóc mojej grupie odbiorców, jaki konkretny problem rozwiązuje. Pomyśl o tym w kontekście budowania swojej marki osobistej. Być może będziesz dawać wartość poprzez podnoszenie świadomości wśród swoich potencjalnych pacjentów? A może będziesz dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi higienistkami, lekarzami itp. co pozwoli im na uporanie się ich zawodowymi wyzwaniami?

 

5. Co sprawia, że można na Tobie polegać? Jakimi cechami się wyróżniasz?

W jaki sposób wyróżnisz się z tłumu? Co jest/będzie Twoim znakiem rozpoznawalnym?

 

6. Jak możesz to udowodnić? Jakie są na to dowody?

Pamiętaj o tym, żeby za tym, w jaki sposób się prezentujesz stały fakty. Twoje zabiegi są absolutnie bezbolesne? – Nie zapomnij o zamieszczeniu opinii swojego pacjenta to potwierdzającej. Pracujesz na najlepszym sprzęcie? – Zamieść zdjęcie i napisz, na czym polega przewaga pracy na takim sprzęcie. Czynisz cuda w jamie ustnej? – Zdjęcia PRZED i PO będą na to najlepszym dowodem.

 

Teraz kiedy już potrafisz określić siebie i swoją markę czas na przeniesienie tego w świat internetu, gdzie znajdują się Twoi potencjalni odbiorcy.

 

Pokaż się online

 

1.Stwórz stronę internetową

Strona internetowa daje możliwość zaprezentowania siebie i swojego doświadczenia. To właśnie na stronie znajdą się informacje o Tobie i Twojej marce, możesz również prowadzić bloga, na którym dzielić się będziesz swoją wiedzą. Stronę internetową najlepiej jest zbudować na WordPressie. Ja obydwie swoje strony zbudowałam sama posiłkując się kursami online, więc Ty też możesz dać radę! A jeśli czujesz, że to nie Twoja bajka, zleć to komuś innemu (jeśli podobają Ci się moje, to polecam się;) )

 

2. Media społecznościowe

Facebook i Instagram to najpopularniejsze obecnie social media. Załóż sobie konto, publikuj wartościowe treści i gromadź swoją społeczność. Pamiętaj o spójności i autentyczności – aby realizować strategię nie zapomnij, jak odpowiadałaś na pytania z pierwszej części. To pomoże Ci trzymać się wyznaczonej trasy i nie zboczyć z kursu.

 

Jak do tego wszystkiego ma się język angielski?

Oprócz tego, że to właśnie znajomość angielskiego może stanowić o Twojej wyjątkowości w branży to pewnie już wiesz, że angielski jest językiem internetu. Chcąc nawiązać kontakt z zagranicznymi higienistkami, lekarzami oraz firmami związanymi ze stomatologią warto pisać posty również w języku angielskim. Poza tym obserwując konta innych prowadzone w języku angielskim możesz się bardzo wiele nauczyć. Publikując posty warto pisać je zarówno po polsku, jak i po angielsku, nigdy nie wiesz, kto będzie chciał nawiązać z Tobą współpracę. Duże firmy bacznie obserwują internet, dlatego nie pozbawiaj się szansy wyjścia ze swoją ofertą w świat.

 

O budowaniu marki osobistej można pisać bardzo dużo, a każdy z poruszonych punktów jest osobnym tematem do rozwinięcia, dlatego zachęcam Cię do zgłębienia tematyki personal brandingu, bo to może być punkt zwrotny w Twojej pracy. Rozpoczęcie pracy nad własną marką osobistą będzie nie tylko niezwykle korzystne dla rozwoju Twojej kariery, ale również dla Twoich pacjentów i współpracowników, ponieważ dzięki tworzeniu treści na swoje kanały będziesz stale zwiększać swoje kompetencje z różnych dziedzin. Nie ukrywam, że personal branding wymaga włożenia sporej ilości pracy i energii, ale zdecydowanie jest tego wart.

 

angielski-stomatologiczny