with Brak komentarzy
higienistka w Dubaju

Dubaj większości z nas kojarzy się z luksusem, złotem i słońcem. Myślimy o nim raczej w kategoriach miejsca na urlop niż miejsca do życia..bo sama przyznaj, czy kiedykolwiek pomyślałaś o tym, żeby wyjechać do Dubaju i tam zamieszkać? A co więcej: pracować w zawodzie higienistki? Dominika swoje marzenia przekuła w rzeczywistość i już niedługo zaczyna pracę w wymarzonej klinice w Dubaju. Przeczytaj jak to się stało, jakie formalności trzeba spełnić i na jakim poziomie trzeba znać język, by myśleć o pracy w Emiratach, a być może i Ty niedługo będziesz prażyć się w dubajskim słońcu.

Skąd w ogóle pomysł, żeby wyjechać akurat do Dubaju? (Jedziesz do pracy jako higienistka czy asystentka?)

Jako że do mojego życia nie może wkraść się monotonia to stwierdziłam, że po kilku europejskich przygodach czas na Emiraty. Zaczęłam interesować się jak wygląda tam praca higienistki i stwierdziłam, że odpowiada mi to wstępnie. Pojechałam sprawdzić to osobiście. Nie ukrywam, że drugim ważnym powodem była największa na świecie arabska konferencja stomatologiczna, AEEDC, na której poznałam mnóstwo znakomitych osobistości ze świata stomatologii, z różnych zakątków świata.

higieistka w dubaju foto

Jakich formalności trzeba dopełnić, żeby móc pracować w Dubaju?

Jeśli chodzi o formalności to jest to licencja DHA (Dubai Health Authority) którą łatwo można zdobyć jeśli już się zdecydujesz na pracę. Liczy się też kilkuletnie doświadczenie.  We wszystkim pomaga klinika, w której się chcesz zatrudnić. Ja wymarzyłam sobie tylko jedną i do niej się dostałam, nie mogę wypowiedzieć się na tematy innych, bo po prostu nie interesowało mnie nic innego. Oprócz tego wiadomo, ze trzeba zaprezentować swoje CV, opowiedzieć o swojej pracy z jak najlepszej strony oraz wytłumaczyć jak dokładnie wygląda praca w kraju, z którego pochodzisz. Jak wiemy, co kraj to obyczaj jeśli chodzi o nasz zakres obowiązków. Język angielski musi być na dobrym poziomie. Ale spokojnie, wszyscy są tak niewyobrażalnie sympatyczni, że w pierwszych minutach rozmowy cały stres odchodzi w zapomnienie. Nawet jeśli Twój medyczny angielski kuleje – to nic strasznego. Szybko załapiesz odpowiednie słownictwo. Kolejnym dokumentem, na podstawie którego zostaniesz przyjęta do pracy jest świadectwo ukończenia szkoły. Wymagają minimum dwa lata doświadczenia od daty na dyplomie. W klinikach często dodają kolejne lata aby higienistka miała solidny bagaż doświadczeń zawodowych.

Czy praca higienistki w Dubaju bardzo różni się od pracy w Polsce?

Praca higienistki w Dubaju różni się wieloma rzeczami. Przede wszystkim tam higienistka jest higienistką. Dziwne prawda? 😉 Nie pracuje jako asysta. Zakres obowiązków jest bardzo okrojony. Piaskowanie, scaling, wybielanie, instruktaże, edukacja oraz szeroko pojęta promocja zdrowia. Higienistki nie robią zdjęć, nie sprzątają gabinetów, nie sterylizują. Praca wykonywana jest pod nadzorem lekarza. Zarobki są w granicy nawet do około 20 tys zł za miesiąc. Wszystko zależy od tego, do jakiej kliniki jesteś w stanie się dostać i co sobą reprezentujesz. Do tego zapewnione ubezpieczenie zdrowotne, bilety do domu raz lub dwa razy w roku, kursy i szkolenia. Tam pracodawca bardzo dba o rozwój pracowników. Klinika, do której aplikowałam jest ogromna, mają około 8 higienistek i cały czas potrzebują więcej. Rekrutacja trwa praktycznie cały czas, nie tylko dla higienistek ale i dla lekarzy, asystentek, recepcjonistek. Higiena jest bardzo istotnym aspektem życia w arabskim świecie, więc tam naprawdę nie brakuje pacjentów, którzy trzymają się wytycznych jeśli chodzi o częstotliwość wizyt i baaaardzo chętnie przychodzą do nas.

higienistka-w-dubaju

W jaki sposób szukasz/szukałaś pracy?

Pracę znalazłam na własną rękę. Najzwyczajniej w świecie włączyłam google i zaczęłam czytać. Zrobiłam kilka małych wywiadów środowiskowych. Rozmawiałam z innymi higienistkami, zaczęłam plądrować Instagram oraz strony na facebooku. Pytałam znajomych, którzy mieszkają na miejscu – co sądzą o klinice i czy warto zawracać sobie głowę. Pytałam również znajomych znajomych, którzy mogliby mi w tej kwestii pomóc. Dotarłam do osób, które pracują w środowisku medycznym i to również dało mi kopa do działania.

higienistka-w-dubaju

Na jakim poziomie trzeba znać język angielski, by móc myśleć o pracy w Dubaju? W jaki sposób Ty uczyłaś się języka?

Język angielski trzeba znać na wysokim poziomie. Będziesz pracować z pacjentami po angielsku, więc musisz wiedzieć, jak wytłumaczyć im poszczególne kwestie profilaktyczne lub zwyczajnie przeprowadzić instruktaż higieny. Liczy się umiejętność przekazania poprawnie informacji. Ja uczyłam się angielskiego od podstawówki, studiowałam na uniwersytecie w Walii, później mieszkałam w Anglii jakiś czas i chwilę spędziłam w Australii, słownictwa branżowego uczyłam się ostatnio z Tobą, więc dzięki Bogu ta kwestia nie jest dla mnie wyzwaniem.

( Jeśli chcesz umieć przyjąć pacjenta na wizytę higienizacyjną w języku angielskim – zajrzyj na mój kurs “Przyjmij Pacjenta na Wizytę Higienizacyjną po Angielsku” )

CHCĘ SIĘ DOWIEDZIEĆ WIĘCEJ O KURSIE

(A jeśli chcesz zacząć uczyć się języka angielskiego stomatologicznego bardziej kompleksowo – zapraszam Cię do Akademii Dental English Online – WIĘCEJ O AKADEMII TUTAJ )

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AKADEMII
Jakieś porady dla tych, którzy myślą o pracy za granicą w przyszłości?

Jesli myślisz o wyjeździe za granicę i już stwierdziłaś, że nic Cie nie trzyma – nie zastanawiaj się długo. Do odważnych świat należy. Jedyne co jest Ci potrzebne to Twoja własna ambicja oraz motywacja do działania. Temat robi się skomplikowany kiedy masz już rodzinę. Ale to tez nie jest nie do przejścia! Ja nie mam nic do stracenia, jestem wolna jak ptak i tylko czekam na dogodną okazję, aby móc rozwinąć skrzydła jeszcze bardziej. Jeśli jesteś ciekawa świata i lubisz międzynarodowe towarzystwo – go ahead! Jeśli nie znasz angielskiego – co z tego! Języka obcego można się nauczyć w pół roku. Wszystko zależy od tego jak bardzo jesteś zmotywowana. Nie ma ze nie umiem, że ciężko, ze nie dam rady. Zaciskasz zęby i spełniasz swoje założenia. Bardzo ważny jest research który robisz we własnym zakresie. Wyciskaj z informacji, które wyszukujesz jak najwięcej. Analizuj każdy możliwy aspekt. W Polsce nie jest kolorowo i wszystkie dobrze o tym wiemy. Aby higienistka była rzeczywiście higienistką to też jest temat rzadki.  Wiadomo, że są kraje, w których jest nam ciężko się zakorzenić – jak na przykład Anglia. Osobiście za żadne pieniądze bym tam nie chciała pracować.  Wiem z opowieści innych higienistek, że jest tam bardzo ciężko się zadomowić, a już tymbardziej trafić na fajna klinikę, gdzie możemy pracować na dobrych warunkach. W Polsce realia pozostawiają wiele do życzenia. Mi to nie odpowiada i będę robić wszystko, aby się wybić ponad szereg, bo uważam, że nasz zawód jest bardzo istotny, a w Polsce jesteśmy niedoceniane pod wieloma względami.

higienistka w dubaju foto

Trzymamy kciuki za Dominikę !!

Dominikę i jej dubajskie życie możecie śledzić na Instagramie: dental_hygienist_gbt

A jeśli Ty również zamierzasz wyjechać do pracy w zawodzie związanym ze stomatologią za granicę to możesz zadbać o swój angielski ucząc się 15 minut dziennie z Dental English Academy. Jest to platforma z materiałami do nauki języka angielskiego ogólnego i stomatologicznego, powtórzysz sobie również angielskie czasy – 16 lekcji miesięcznie. Lekcje są w różnych formach: prezentacje video, pdfy, quizy, fiszki, ćwiczenia interaktywne, zadania na bazie video itd.. Oraz dawka motywacji ode mnie co kilka tygodni na maila;) W kolejnym miesiącu otrzymujesz dostęp do kolejnych materiałów. W każdym miesiącu jest inny motyw przewodni, np. w pierwszym są to struktury anatomiczne, w drugim narzędzia i materiały. Stopień trudności łagodnie się zwiększa z każdym miesiącem. A w tym miesiącu po dołączeniu do Akademii otrzymujesz w prezencie e-book’a z dialogami z pacjentem po angielsku – 50 stron pełnych najważniejszych i najpotrzebniejszych wyrażeń. Co kilka miesięcy czekają na Ciebie bonusy niespodzianki. Kliknij w baner, by dowiedzieć się więcej i dołączyć do Akademii.

* Pospiesz się, bo ta oferta cenowa obowiązuje tylko do końca marca!

angielski-stomatologiczny