with Brak komentarzy

jak zapamiętać słówka

Powiem Ci dziś coś z pogranicza wiedzy tajemnej. Sekret sekretów.. Potem już nic nie będzie takie samo. A jeśli zastosujesz się do tego, to możesz stać się guru językowym, mistrzem erudycji w języku angielskim, a kto wie – może i nawet poliglotą.

Gotowa?……

 

By zacząć władać językiem obcym będziesz musiała włożyć w to trochę WYSIŁKU i PRACY.

 

Badum tssss.

Koniec.

Kurtyna opada.

 

I jak? Spadły kapcie? 😉

Tak trochę sobie śmieszkuję, ale zdziwiłabyś się, ile osób myśli, że jeśli zapisze się na zajęcia językowe na 1,5 godziny w tygodniu to to się samo jakoś zrobi. Tak jakby fakt, że zapłacili kilka tysięcy złotych miał załatwić za nich sprawę. Przychodzą na zajęcia i całym swoim Body Language mówią „teach me”. Naucz mnie, a ja sobie tu posiedzę. A kiedy chcąc wyegzekwować od nich np. jakąś wypowiedź po angielsku napotykam opór, to czasem po prostu pytam: „Kwiatuszku, po co Ty tu przyszedłeś?:)”, a Kwiatuszek dopiero wtedy zaczyna się nad tym zastanawiać. Niektórzy mówią wprost: „a tak, żeby jakoś fajnie spędzić czas” , zdarzyło mi się też usłyszeć „a tak właściwie to nie wiem” 😀 i ja wtedy wiem, że choćbym zaczęła kręcić piruety językowe to nic nie wskóram.

 

Podejrzewam, że skoro czytasz tego bloga to nie zaliczasz się do tej grupy osób i jesteś po jasnej stronie mocy (mojej ulubionej).

Dlatego chcę Ci dzisiaj powiedzieć, na czym polega skuteczna nauka. Będzie wymagała od Ciebie nieco wysiłku – ale zapewniam, że warto.

 

Proces uczenia się języka opiera się na 2 najważniejszych filarach:
1) Nauka celowa
2) Nauka przypadkowa

 

Nauka celowa to są te wszystkie rzeczy i działania, które sprawiają, że wkładasz do swojej głowy wiedzę w sposób celowy i przemyślany. Zajęcia z lektorem to nauka celowa. Nauka słówek w kontekście, wypełnianie ćwiczeń gramatycznych, praca z podręcznikiem do samodzielnej nauki albo z kursem online to też jest nauka celowa. Siedzisz i wkładasz do swojej głowy wiedzę, drążysz dlaczego jakieś zdanie jest napisane w taki, a nie inny sposób, uczysz się pisowni danego słowa, powtarzasz słowo za lektorem, by nauczyć się wymowy. Celowe działania, często ustrukturyzowane i ułożone w odpowiedniej kolejności

 

Nauka przypadkowa natomiast to obcowanie z językiem. Nie mieszkasz za granicą? Żaden problem! Odpal YouTube z Native Speakers, włącz sobie podcast po angielsku, weź do ręki książkę, czasopismo po angielsku, puść sobie piosenkę – i jeśli np. słuchając nagrania nagle napotkasz słówko, którego uczyłaś się w celowym etapie nauki następuje wielkie, radosne BOOOOM ! Połączenie! Cudowne połączenie! Ty cieszysz się, że wyłapałaś słowo, ono zafunkcjonowało w życiu realnym i po tym fakcie jest bardzo bardzo prawdopodobne, że Ty już o tym słowie nie zapomnisz i użyjesz go bez trudu wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba.

 

Czyli… pamiętaj: 2 filary i dążenie do POŁĄCZENIA. (Hmmm…. Jak w życiu –  zaczynając od najmniejszych form: atomy też dążą do połączenia – poprzez formy większe – ludzie, szczególnie płci przeciwnej też do połączenia zmierzają jak najczęściej. Przynajmniej na początku 😉 ).

 

Jak to się ma do nauki języka angielskiego stomatologicznego?

Podam przykład.

1. Nauka celowa.

Uczysz się słownictwa po angielsku związanego np. ze scalingiem. Możesz skorzystać z jakiegoś podręcznika (Open Your English WIder , English for Dentistry) albo materiałów na tym blogu, czy też kursu online. Nauka ta może polegać na powtarzaniu, układaniu zdań z tymi słowami, i innymi ćwiczeniami.

2. Nauka przypadkowa.

Włączasz sobie animację na YouTube o scalingu. Np. tą: WHAT IS SCALING? . I słuchasz. Prawdopodobnie usłyszysz wiele spośród słów, których się uczyłaś. Brawo 😊 Dobrze jest sobie też poszukać innych, podobnych filmików o tej tematyce. Nie musisz słuchać ich wszystkich od razu, możesz do nich wrócić za tydzień, a najlepiej za dwa, żeby słowa zapisały się w pamięci długotrwałej.

 

Do nauki przypadkowej możesz też wykorzystać:

 

 

No to… do dzieła! I pamiętaj o POŁĄCZENIU! 🙂


Jeśli chcesz uczyć się z materiałów wyselekcjonowanych specjalnie dla branży stomatologicznej to możesz zakupić kurs online “Przyjmij Zagranicznego Pacjenta na Wizytę Higienizacyjną” – dowiedz się więcej

kurs angielskiego stomatologicznego