with Brak komentarzy

 

Przygotowałam dla Was krótki przegląd podręczników do nauki angielskiego stomatologicznego. Podręcznik to nasz nawigator, kierunkowskaz… pozwala obrać kierunek i uporządkować proces nauki. Jednak nie wolno zapominać, że bardzo wiele zależy od nas samych, czy rzeczywiście nauka tego języka będzie efektywna.. Trzeba zadać sobie pytanie, czy nauka języka specjalistycznego rzeczywiście znajduje się na liście naszych priorytetów?
Każdy z nas jest inny, dlatego jednemu lepiej będzie się pracować z jedną książką , drugiemu – z drugą. Dlatego lista ta jest oczywiście subiektywna 🙂 Niemniej, może okaże się pomocna, jeśli jesteście na etapie wyboru podręcznika.

Nie przedłużając, oto i one;) :

 

1. Open Your English Wider, Kinga Studzińska-Pasieka, Marcin Otto

Chyba najbardziej popularny podręcznik. Jest dość szczegółowy i przeznaczony dla średniozaawansowanych i zaawansowanych. Plusem jest to, że prezentuje naprawdę szeroką gamę słownictwa. Po wnikliwym przerobieniu książki kursant będzie mógł się szczycić bogatym zasobem słów. Jednak ten plus stać się może niestety minusem podręcznika… Dla niektórych może być zbyt skomplikowany – szczególnie dla tych, którym zależy na płynnej komunikacji z pacjentem, a nie pisaniu elaboratów naukowych.
Poza tym, brakuje w nim powtórek. Brak klucza odpowiedzi też nie ułatwia zadania. Reasumując – dobry do pracy w grupie i z lektorem, do pracy samodzielnej nadaje się już mniej.

 

2. English for Dentistry, Genowefa Anna Wawer, Ewa Stańska-Bugaj

Mimo, że okładka i oprawa graficzna nie wyglądają tak atrakcyjnie, jak w podręczniku wyżej, to uważam, że wnętrze i treści lepiej nadają się do samodzielnej nauki. Po pierwsze autorzy nie zasypują nas nadmiarem naukowej terminologii, a po drugie ćwiczenia są skonstruowane w prosty, a zarazem wymagający sposób. Piękne połączenie 🙂
Podoba mi się w nim również to, że wyrażenia i słowa są powtarzane wielokrotnie w tekstach i ćwiczeniach, dzięki czemu materiał jest lepiej utrwalany. Na końcu książki znajduje się klucz odpowiedzi, więc podręcznik nadaje się jak najbardziej do samodzielnej nauki. Załączone są również płyty do odsłuchiwania nagrań.
Bardzo lubię tą książkę i polecałabym każdego kto zaczyna przygodę z językiem specjalistycznym.

 

3. Angielski w gabinecie. Praktyczne lekcje języka angielskiego dla zespołów stomatologicznych. Wyd. Elamed.

Tą książkę polecałabym tym najbardziej początkującym. Chociaż ciężko ją nazwać podręcznikiem do nauki języka, a bardziej pasowałoby „rozmówki w gabinecie”, z uwagi na to, że ćwiczeń jest tyle, co kotek napłakał. Ale duży plus za przedstawienie najpotrzebniejszych zwrotów i słów używanych w gabinecie. Jednak brak ćwiczeń sprawia, że pozostaje ich „wkuwanie” , co niestety stoi daleko od moich metod nauczania. Ale jeśli ktoś lubi…. 😉

 

4. Career Paths: Dental Hygienist , Virginia Evans, Jenny Dooley, Craig Apodaca

To jest bardzo dobra książka do pracy z lektorem albo na zajęciach grupowych. Przeznaczona jest dla początkujących i średniozaawansowanych. Ciekawa struktura, interesująca oprawa graficzna, ćwiczenia ciekawe i stymulujące różne obszary nauki, takie jak mówienie, pisanie, czytanie, słuchanie.

 

5. Język angielski zawodowy w branży stomatologicznej, Ewa Fleischer.

To jest dość ciekawa propozycja! Uwielbiam, kiedy autor niepotrzebnie nie komplikuje tematu i tutaj właśnie mamy doskonały przykład na to, jak zgrabnie przedstawić materiał i wyegzekwować jego znajomość od ucznia. Jasność przekazu, ładna oprawa graficzna, odpowiedni wybór zakresu słownictwa to cechy, które charakteryzują ten podręcznik. Jak najbardziej nadaje się do pracy samodzielnej oraz w grupie. Nadaje się zarówno dla osób początkujących jak i średniozaawansowanych.

 

6. Język angielski dla stomatologów (i nie tylko). Renata Bałos-Galeń, Mariusz Lipski

Podręcznik dość podobny do English for Dentistry. Nadaje się do samodzielnej nauki, mamy teksty do przeczytania, słowniczek pod spodem i serię ćwiczeń do wykonania. Jest on stosunkowo tani, więc myślę, że za tę cenę warto się w niego zaopatrzyć i potraktować nawet jako repetytorium albo odświeżenie znajomości wyrażeń i zwrotów.

 

Powtórzę jeszcze raz, choć może mnie przez to nie będziecie lubić 🙂 – podręcznik to jest tylko jeden z elementów składowych naszego sukcesu. Ważne jest, jak bardzo to my zaangażujemy się w naukę języka i ile czasu będziemy chcieli na to poświęcić. Oprócz pracy z podręcznikiem ważne jest by korzystać z innych źródeł – filmików na YouTube, artykułów branżowych w języku angielskim, notek na zagranicznych blogach stomatologicznych. I – bardzo ważne – starać się używać języka jak najczęściej, nie uciekać przed zagranicznym pacjentem, motywować wspólnie ze znajomymi, ćwiczyć.. zanurzyć w języku.

Powodzenia w nauce!

I pamiętajcie:

All things are difficult before they are easy

Goethe (Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe)

 

PS. A jeśli naprawdę poważnie myślisz o przyswojeniu angielskiego stomatologicznego to przypominam, że możesz wziąć udział w 2-miesięcznym kursie online opartym na scenariuszu przyjęcia zagranicznego pacjenta na wizytę higienizacyjną. Jest to kompleksowy kurs obejmujący niezbędne zwroty i wyrażenia potrzebne w trakcie wizyty. Więcej o kursie można przeczytać tutaj: KLIK