with Brak komentarzy

Rejestracja w GDC chyba niejednej z nas spędza sen z powiek. Nie dziwię się, jest to dość skomplikowany proces, ale jeśli odpowiednio się do niego zabierzemy – wszystko może pójść w miarę płynnie. Mówię to z autopsji – przeszłam rejestrację, nie było tak strasznie. Faktem jest, że miało to miejsce przed kwietniem 2016 roku i przed planowanym Brexitem, niemniej nie zmieniło się chyba aż tak dużo. Jeśli chcesz najpierw przeczytać 15 pytań i odpowiedzi na temat rejestracji w GDC – przejdź tutaj.

Przejdźmy zatem do konkretów.

Czas trwania

Jak długo to trwa?
1. Wysłanie wstępnego wniosku – GDC ma 10 dni roboczych na rozpatrzenie
2. Jeśli wstępny wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie otrzymujemy na maila tzw „application pack”, czyli pakiet aplikacyjny, w skład którego wchodzą właściwy formularz + dokumenty potrzebne do skompletowania. Po uzupełnieniu właściwego wniosku i skompletowaniu dokumentów wysyłamy paczkę do GDC. W ciągu 5 dni roboczych dostajemy informację na email, że dokumenty dotarły.
3. W ciągu 4 tygodni GDC sprawdza, czy nie brakuje żadnych dokumentów. Jeśli czegoś nie ma – odsyłają z powrotem. Jeśli wszystko jest – podają dalej do następnego panelu.
4. Od momentu otrzymania pełnego pakietu GDC ma 4 miesiące na rozpatrzenie naszej aplikacji.

Do momentu uzyskania rejestracji nie można pracować w zawodzie.

 

Jak to zrobić?

Nas – czyli higienistki obowiązuje droga do „rejestracji dla higienistki, asystentki, technika dentystycznego, która ubiega się o rejestrację po raz pierwszy, która kwalifikacje zdobyła w obrębie EEA (europejski obszar gospodarczy)”. Po angielsku: registration as a dental care professional for those who are exempt persons, with a qualification from EEA member state or overseas.

Exempt person to osoba, która m.in jest obywatelem kraju wchodzącego w europejski obszar gospodarczy (EEA) lub Szwajcarii, a zatem przysługuje nam – Polakom status „exempt person”.

 

Krok po kroku

1. Trzeba uzupełnić wniosek o ocenę

Wniosek o ocenę uzpełniamy online na stronie: https://www.egdc-uk.org/ .

Tam klikamy : Apply to register. Następnie musimy uzupełnić kwestionariusz.

 

 

1. Na jakie stanowisko aplikujemy? Wybieramy: Dental Care Professional
2. Czy rejestrowaliśmy się wcześniej w GDC? Wybieramy: No
3. Gdzie zdobyliśmy dyplom/kwalifikacje? Wybieramy: the EEA
4. Czy jesteśmy „zwolnioną” osobą? Wybieramy: Yes (zwolnienie nie oznacza zwolnienia z pracy, tylko zwolnienie z dodatkowych procedur aplikacyjnych)

Następnie klikamy DCP Proforma Forms

 

Wypełniamy formularz DCP Proforma i wysyłamy.
Formularz Proforma nie jest jeszcze wnioskiem aplikacyjnym. To taki wstępny formularz na podstawie którego pracownik GDC sprawdzi, czy w ogóle przysługuje nam możliwość rejestracji.

Na rozpatrzenie tego wstępnego wniosku GDC ma 10 dni roboczych. W tym czasie otrzymasz odpowiedź na swój adres email. Otrzymasz wtedy właściwy wniosek do wypełnienia, listę dokumentów i wskazówki co dalej.

Dopóki nie otrzymasz tego maila proponuje wstrzymać się z kompletowaniem dokumentów, bo jeśli Twój wniosek zostanie odrzucony stracisz trochę czasu i pieniędzy. A po co?:)

 

3. W mailu zwrotnym otrzymasz dokładne wytyczne, co robić dalej. Dokumenty będziesz musiała załączyć razem z wnioskiem o rejestrację.

Lista dokumentów:

1. a completed learning outcomes form relevant to your DCP title (this will be issued with your application pack) – dostaniesz dokument do uzupełnienia, jest z nim bardzo dużo pracy – chodzi o porównanie uprawnień jakie mają higienistki w Polsce (jakie konkretnie Ty zdobyłaś) a jakie są w UK.

2. a certified copy of your valid passport or ID card issued by an EEA Member State, clearly showing your photograph and personal details as well as the expiry date of the document – nic innego jak kopia Twojego dowodu osobistego.

3. a passport sized photograph of yourself that has been signed on the back by your character referee – zdjęcie paszportowe podpisane z tyłu przez osobę, która poświadcza Twój charakter (może to być ta sama osoba, która wystawia Ci referencje).

4. a certified copy of your qualification certificate – notarialnie potwierdzona kopia Twojego dyplomu.

5. a certificate of current professional standing, otherwise known as a certificate of good standing – certyfikat do uzupełnienia – w moim wypadku uzupełniała go uczelnia, którą kończyłam, czyli Warszawski Uniwersytet Medyczny.

6. a certified copy of the syllabus from the course you were studying – syllabus. Kończąc uczelnię nie dostałam wersji angielskiej, jeszcze nie było takiej możlwości. Teraz uczelnie wyższe oferują syllabus w języku angielskim za dopłatą ok. 100 zł. Ja niestety musiałam tłumaczyć cały syllabus przysięgle. Zapłaciłam jak za zboże, bo dokument był obszerny.

7. a certified copy of the transcript of marks for your course – tłumaczony przysięgle wykaz ocen

8. references from colleagues and employers referring to your experience and knowledge as a dental care professional – referencje od pracodawców, kolegów i koleżanek z pracy, można też wziąć referencje od pracowników uczelni, którzy nas szkolili.

9. evidence of any relevant postgraduate qualifications – jeśli masz za sobą jakieś dodatkowe studia podyplomowe związane z zawodem – załącz kopie poświadczające kwalifikacje.

10. evidence of any relevant training courses or CPD – poświadczenie przebytych kursów i szkoleń.

11. a certified copy of your change of name document, if necessary – jeśli zmieniałaś nazwisko, dołącz kopię dokumentu poświadczoną notarialnie.

12. translations of documents which are not issued in English – tłumaczenia wszystkich dokumentów, które nie są wydane w j. Angielskim.

13. one photocopy of your whole application – ksero całej Twojej aplikacji.

 

Język angielski

Od kwietnia 2016 roku większa uwaga zwracana jest na znajomość języka. Co do zasady, trzeba zdać certyfikat IELTS na 7 (ważność certyfikatu to 2 lata – więcej o certyfikacie w kolejnych notkach).
Jeśli jednak GDC uzna, że Twoja znajomość języka jest na wystarczającym poziomie – nie musisz tego robić. Brak jest jednak jednoznacznego określenia, co ta wystarczająca znajomość języka oznacza. Dość enigmatycznie napisano na stronie, że jeśli w trakcie procesu rejestracji pracownik GDC uzna, że nasz język ma się dobrze – nie będzie wymagał certyfikatu IELTS. W moim wypadku był to akurat dyplom magistra z Ośrodka Studiów Amerykańskich, także być może warto próbować z jakimiś innymi certyfikatami, które posiadamy, dyplomami ze szkół językowych lub z uczelni..

 

Dodatkowe informacje

Jeśli jesteś i higienistką i asystentką musisz na każde stanowisko aplikować osobno. Drobna porada z mojej strony: jeśli chcesz być tylko asystentką lepiej iść na kurs w UK, bo wtedy możesz od razu zacząć pracę w gabinecie – już od pierwszego dnia zapisania się na kurs.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze uzyskasz rejestrację w GDC. Jednak najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że uzyskasz rejestrację i zostaniesz skierowana na tzw. „adaptation period”, po którym dopiero uzyskasz pełną rejestrację. Sama musisz znaleźć klinikę, która Cię przyjmie i pod okiem „mentora” wykonać czynności wyszczególnione w dokumencie, który otrzymasz. Będą to wytyczne w stylu: musisz wykonać 10 znieczuleń miejscowych, zacementować 5 koron, założyć koferdam 5 pacjentom itd.. Ocenia Cię Twój supervisor, czyli lekarz, z którym pracujesz. Ocenę tę wysyła później do GDC.
Niektóre dokumenty są ważne tylko 3 miesiące, np. referencje, certificate of good standing.

Jak widać – niemało tego. Plus – na każdym kroku czekają niespodzianki. Dajcie znać w komentarzach, jeśli przechodziłyście, przechodzicie proces rejestracji. Jak to było u Was? Z czym jest największy problem?

W kolejnej notce będzie o tym, jakie są wymagania odnośnie tłumaczenia dokumentów przez tłumaczy przysięgłych, o certyfikacie IELTS oraz o tym, czy można odwoływać się od decyzji GDC.

Wszystkie informacje pochodzą z oficjalnej strony GDC, mojej korespondencji z nimi oraz na podstawie własnych doświadczeń.

 

Jeśli potrzebujesz, aby ktoś poprowadził Cię za rękę przez proces rejestracji, możesz zakupić Video-przewodnik: Rejestracja w GDC – Krok po Kroku.

Przejdź do SKLEPU

Jeśli chcesz przeczytać 15 pytań i odpowiedzi o GDC, kliknij tutaj.

Jeśli chcesz poczytać o pracy higienistki stomatologicznej w Anglii, zapraszam do przeczytania wywiadu z Kingą: Higienistka stomatologiczna w Anglii