with Brak komentarzy

Zawód higienistki, u nas w kraju dość młody, w innych częściach globu ma trochę dłuższą historię. Jednym z nich jest Australia – nam kojarzy się z piaszczystymi plażami, słońcem, opalenizną, kangurami i piękną przyrodą. Moja wspaniała koleżanka ze studiów przeprowadziła się tam 8 lat temu, by spełnić swój australijski sen. Z wielką stratą dla polskiej stomatologii została australijską asystentką stomatologiczną. Usiądźcie wygodnie i poczytajcie, jak to jest pracować za oceanem.

1. W kilku słowach opowiedz, jak to się stało, że pracujesz jako asystentka stomatologiczna w Australii.

Wyprowadziłam się do Australii, ponieważ moi rodzice wyemigrowali. Po ukończeniu studiów na WUMie (higiena stomatologiczna) zdecydowałam się do nich dołączyć. Po doleceniu okazało się ze nasz polski dyplom ze studiów nie jest uznawany w Australii. Pomimo tego nadal chciałam pracować w stomatologii, także zdecydowałam się znaleźć pracę jako asystentka stomatologiczna.

2. Czy ciężko było znaleźć pierwszą pracę jako asystentka stomatologiczna w Australii? Co było najtrudniejsze na początku?

Wbrew pozorom i barierze językowej znalezienie pracy to była pestka 🙂 . Pracę otrzymałam po dwóch tygodniach od przylotu, pomimo mojego kiepsko angielskiego.. może nawet nie, ze nie znałam języka (bo uczyłam się angielskiego od podstawówki), ale generalne miałam barierę językową, szczególnie w rozmowie z Australijczykami. Australijczycy mają dosyć silny akcent, którego nigdy wcześniej nie słyszałam. Na rozmowie kwalifikacyjnej pokazałam moje przetłumaczone na angielski (wszystko załatwiałam w Polsce przez tłumacza przysięgłego) przedmioty i moi pracodawcy byli bardzo mile zaskoczeni. Powiedziano mi, że w asystentki stomatologiczne w Australii nie mają nawet w połowie takiej wiedzy jaką ja posiadam z Polski po moich studiach i są bardzo chętni dać mi posadę asystentki i to z bardzo dobrym wynagrodzeniem (mimo, że język kulał i nie miałam doświadczenia w australijskim systemie).

3. Czy zakres uprawnień higienistek stomatologicznych w Polsce i Australii bardzo się różni? Na czym polegają te różnice?

Tak, różni się głównie tylko jedna rzeczą. Higienistki stomatologiczne w Australii mogą podawać znieczulenie domiejscowe, czyli tzw. igłę :), gdzie ja kiedy kończyłam studia 8 lat temu higienistki nie miały takiego prawa… a i może jeszcze tylko tym, że higienistki są lepiej traktowane. Stanowią bardzo ważną część całego zespołu stomatologicznego. Jednak nie każdy gabinet stomatologiczny stać na higienistkę w Australii (ale większość, ok. 80% posiada). Nie pamiętam, czy Polsce higienistki mogą robić zdjęcia rtg. W Australii mogą zarówno higienistki jak i asystentki po ukończeniu cert 4 in dental assisting.

4. Czy zaobserwowałaś jakieś duże różnice w funkcjonowaniu gabinetów polskich i australijskich? Albo czy nastawienie pacjentów jest inne w Polsce i Australii?

Hmm powiem szczerze, że mało już pamiętam, ale generalnie nie ma dużych różnic. Ja wyjechałam z Polski zaraz po ukończeniu studiów, także nie miałam zbyt dużego doświadczenia w pracy w gabinecie stomatologicznym. Generalnie wszystko jest podobne, te same rodzaje kompozytów, takie same instrumenty, podobne zasady postępowania.. może trochę inne techniki.

5. Jakie są ramy zarobkowe asystentek i higienistek?

Jako asystentka stomatologiczna w Australii bez doświadczenia miałam 23$/h, asystentka z doświadczeniem i cert 3 ( cert 3 and 4 in dental assisting recognised by Australian law) od 25$-35$/h. Higienistki zarabiają znacznie więcej i generalnie jest to stała pensja, która nie jest uzależniona od ilości pacjentów, ale wypracowanych godzin i wynosi 45-60$/h.

6. Czy polski dyplom jest uznawany w Australii? Czy jest możliwość pracy jako higienistka z polskim wykształceniem i np. nostryfikacja dyplomu?

Nie, niestety polski dyplom nie jest uznawany w Australii. Nie ma również nostryfikacji, a przynajmniej nie było 4 lata temu.. mogło się coś pozmieniać, z tym że w moim przypadku to już nie miało sensu, ponieważ nie wykonywałam zawodu powyżej 4 lat i trzeba wszystko od początku robić – studia itd. Medyczne studia w Australii są bardzo drogie i wszystkie są płatne. Jest możliwość pożyczki od państwa, którą się spłaca po ukończeniu studiów (odprowadzają od twojego corocznego podatku) ale musisz by obywatelem 🙂 .

7. Czyli co trzeba zrobić, żeby pracować jako higienistka w Australii?

Studia 3 letnie: Bachelor in Dental Hygiene.

8. Czy zawód higienistki jest prestiżowy w Australii?

Hmm jest zdecydowanie bardziej prestiżowy niż w Polsce, ale również nie jakoś bardzo prestiżowy w Australii. Bardziej prestiżowy zawód w Australii jest Oral Health Therapist (osoba, która kończy studia 4 albo 5 letnie uprawniona do leczenia dzieci do 18roku /wypełnienia , kanałowe leczenia itd i dodatkowo skaling, wybielanie, możliwość robienia zdjęć rtg , wycisku itd tak jak normalna higienistka).

9. Na co trzeba zwrócić uwagę szukając pracy jako higienistka/ asystentka stomatologiczna w Australii?

Trzeba słuchać dentysty i starać się być bardzo szybkim, przewidywalnym i być w staniem podołać kilku zadaniom naraz. Nieraz było tak, że byłam tylko ja w gabinecie z moja dentystka, bo moja koleżanka była chora i nie dała rady przyjść do pracy. Moimi zadaniami było asystowanie, przygotowanie pacjenta do procedur stomatologicznych, a w międzyczasie odbieranie telefonów, umawianie kolejnych wizyt przez telefon, sprzątanie po pacjencie , mycie i dezynfekowanie gabinetu, przyjmowanie kolejnego pacjenta w drugim gabinecie (była dwa stanowiska), sterylizacja instrumentów, odlewanie modeli i jeszcze obsługiwanie kasy i finansów.. a to wszystko przy wizycie jednego pacjenta… praca asystentki to praca również na recepcji w większości australijskich gabinetów.

10. Czy miałaś jakieś zabawne sytuacje w gabinecie? Związane np. z barierą językową?

Oj tak wiele razy… Haha już dokładnie nie pamiętam, bo raczej wszystkie te sytuacje zdarzyły się na początku mojej asystenckiej kariery… ale zarówno dentysta jak i pacjent się pośmiali.
Ze śmiesznych historii to powiem dwie, ale nie związane z samą stomatologią. Pierwsza to chłopak który się we mnie podkochiwał (Macedończyk ), wysyłał mi kwiaty do gabinetu. Był naszym pacjentem jak pracowałam na Bondi Beach (moja pierwsza praca). Mój dentysta wziął mnie na bok i mi powiedział w sekrecie, że muszę się trzymać z dala od tego mężczyzny, bo on odsiadywał wyrok w więzieniu za zabicie staruszka nożem. Także wyobraźcie sobie, jak wspaniale się czułam po tej pięknej informacji. Hahah no nic, nadal żyję także wszystko się szczęśliwie skończyło ;). Kolejna historia to poznanie mojego męża 🙂 i wykradnięcia jego danych z komputera. Wysłałam mu SMS z pytaniem czy wszystko w porządku po ostatniej procedurze stomatologicznej. No i tak – wszystko było w porządku 🙂

11. W jaki sposób uczyłaś się języka?

Języka uczyłam się mówiąc po angielsku “on the go”, czyli nie studiowałam nic w domu, tylko obsłuchiwałam się i generalnie jakoś to szło. W moim przypadku angielski były głównym językiem w pracy, w szkole (fitness collage).. chociaż w szkole trzymałam się trochę z Polakami. Później poznałam Michael’a, mojego teraz męża. On jest Australijczykiem, także język angielski był wszędzie i głównie Michael mi pomagał i korygował moje błędy. Po polsku to rozmawiałam tylko w domu z mamą i z bratem.

12. Jakie rady dałabyś komuś, kto myśli o wyjeździe i pracy jako higienistka/ asystentka stomatologiczna w Australii?

Jeśli chcesz pracować jako higienistka to przygotuj się na bardzo sporą finansowa drogę do otrzymania australijskiego dyplomu. Na pewno będzie to kosztowało mnóstwo pieniędzy, a i tak nie wiadomo czy dyplom dostaniesz. Druga opcją jest, że idziesz na studia 3 letnie, również bardzo drogie (nie polecałabym jeśli nie jesteś rezydentem ze stałym pobytem albo obywatelem) i musisz zdać test językowy na akademickie minimum 7. Jeśli chcesz pracować jako asystentka stomatologiczna w Australii to nie będziesz miała żadnych problemów. Język się sam ogarnie po jakimś czasie (Australijczycy są bardzo wyrozumiali i wspierają językowo 😉 ). Przygotuj się na tyle, aby tylko móc się komunikować. Jak masz wiedzę po studiach i pokażesz ją na rozmowie kwalifikacyjnej to masz gwarantowana pracę 🙂

( Jeśli chcesz umieć przyjąć pacjenta na wizytę higienizacyjną w języku angielskim – zajrzyj na mój kurs “Przyjmij Pacjenta na Wizytę Higienizacyjną po Angielsku” )

CHCĘ SIĘ DOWIEDZIEĆ WIĘCEJ O KURSIE

(A jeśli chcesz zacząć uczyć się języka angielskiego stomatologicznego bardziej kompleksowo – zapraszam Cię do Akademii Dental English Online – WIĘCEJ O AKADEMII TUTAJ )

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AKADEMII

higienistka stomatologiczna w Australii

Dagmara – ukończyła warszawski WUM na kierunku higiena stomatologiczna. Po obronie pracy licencjackiej wyemigrowała do Australii, gdzie obecnie pracuje jako asystentka stomatologiczna.

PS. Jeśli zainteresował Cię ten wpis, zapraszam również do przeczytania wywiadu z Kingą, która pracuje jako asystentka i higienistka stomatologiczna w Anglii.